Dnia 20 grudnia 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o sumeryjskim eposie "Gilgamesz". Wielowątkowa dyskusja (mówilismy o monimicie, o dawnych miarach, różnych tłumaczeniach z języków starożytnych, archetypach i późniejszych inspiracjach dla tego eposu) pokazała, że mity inspirują nas cały czas. Oddajmy głos jednej z Czytelniczek:
Jestem wdzięczna za zobowiązanie mnie do przeczytania książki, po którą zapewne nigdy bym nie sięgnęła. Mam inne zainteresowania. Ale ciekawym doświadczeniem jest to, że przez chwilę obcowałam z czymś, co pochodzi z tak zamierzchłych czasów. Sama treść nie jest dziełem literackim w dzisiejszym pojęciu, ale przez chwilę pozwoliła przenieść się w świat, o którym snujemy przypuszczenia, wyobrażamy go sobie, na podstawie odkryć archeologicznych i interpretacji uczonych. A tu mamy żywy prawdziwy obrazek. I poznajemy, chociaż mgliście i przez szparę historii, jak funkcjonowała część ludzkości w tak odległych czasach. W treści zadziwiło mnie połączenie prymitywizmu mentalności z imponująco dużym poziomem technologicznym (organizacja miasta z dużymi budowlami, zawód złotnika i in.). Imponujące jest to, że zlepek przekazów ustnych, później powielanych w formie pieśni, opowiastek, po wielu stuleciach był tak żywy, że intryguje pytanie: cóż to była za postać, która wryła się w pamięć setek pokoleń? Chciałabym poznać jego prawdziwą historię. Myślę, że każdy przeciętnie wykształcony człowiek słyszał o Gilgameszu, ale chyba na tym się kończy. Dziś funkcjonuje jako dowód najstarszego piśmiennictwa w formie zabawnej z naszego punktu widzenia opowiastki. Cieszę się że go poznałam.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece Gminy Halinów odbędzie się w czwartek 19 stycznia o godzinie 18:00. Tematem rozmowy będą "Opowiadania z Doliny Muminków" Tove Jansson.