Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |  
Biblioteka Publiczna Gminy Halinów

Dwanaście książek z 2022 roku, na które warto zwrócić uwagę!

Utworzono dnia 30.12.2022

Koniec roku sprzyja różnorakim podsumowaniom i zestawieniom. Wspominamy najważniejsze wydarzenia na świecie, tworzymy statystyki i sprawdzamy, które z noworocznych postanowień udało się nam zrealizować. Czasem jednak warto spojrzeć wstecz i nadrobić zaległości. Właśnie z tego powodu prezentujemy subiektywny wybór dwunastu najciekawszych książek wydanych w zeszłym roku:

- “Rytmy Harlemu” Colson Whitehead - Laureat Pulitzera i Bookera, autor wielu intrygujących powieści historycznych tym razem zabiera nas w podróż do Ameryki lat 60., w świat gangów, nierówności rasowych i społecznych.
- “Cisza w Pogrance” Marcin Pilis - Wyróżniona Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza opowieść o rzezi wołyńskiej. Historia trudnych relacji polsko-ukraińskich, miłości, nienawiści i zbrodni.
- “Agla. Alef” Radek Rak - Nagrodzony Literacką Nagrodą Nike pisarz-fantasta kreśli przed czytelnikiem ponurą wizję rzeczywistości, w której młoda dziewczyna będzie musiała stawić czoła agentom bezpieki, ponurym magom i istotom z innych światów. A wszystko to w na tle niezwykłego Krakowa, w którym na Brackiej nadal pada deszcz.
- “To przez ten wiatr” Jakub Nowak - Czy polski western to oksymoron? Okazuje się, że nie do końca. Jakub Nowak pisze o kalifornijskiej przygodzie Henryka Sienkiewicza, a czytelnik dochodzi do wniosku, że nawet jeśli to nie jest prawdziwe, to przynajmniej świetnie pomyślane.  
- “Tango” Michał Witkowski - Zachęcony przez Marka Krajewskiego, Michał Witkowski próbuje swych sił w kryminale retro. Międzywojenna Polska, mniejszości seksualne, półświatek i seryjny morderca kobiet.
- “Lata” Annie Ernaux - Ernaux okazuje się jedną z tych Noblistek, którą da się czytać bez bólu. Niespieszna, ale bardzo ciekawa opowieść o powojennej Francji okazuje się zaproszeniem do zweryfikowania polskiego oglądu rzeczywistości, z tym, który był udziałem mieszkańców Europy Zachodniej. Czym żyli Francuzi w drugiej połowie XX wieku? Co czytali i oglądali? Na kogo głosowali?
- “Chołod” Szczepan Twardoch - Śląski pisarz w opowieści o komunizmie, Syberii i granicy wytrzymałości. Kim był Konrad Widuch? Wymysłem czy postacią historyczną? Co odkrył na dalekiej północy i czy w XXI wieku można jeszcze szukać jakiejś “terra incognita”?
- “Najstarsza z potęg” Feliks W. Kres - Ukończona krótko przed śmiercią powieść wieńcząca monumentalny cykl “Księga Całości” stanowi dopełnienie prawdopodobnie najstarszej polskiej serii fantasy.
- “Unicestwianie” Michel Houellebecq - Typowa dla autora (ponoć już ostatnia) powieść o polityce, śmierci i upadku Zachodu. W sam raz na koniec roku!
- “Nie ma i nie będzie” Magdalena Okraska - Jeden z najciekawszych reportaży zeszłego roku, którego premiera odbiła się szerokim echem w polskim środowisku dziennikarskim. Autorka podróżuje po kraju tropem zlikwidowanych zakładów pracy. Ukazuje czytelnikom obraz zgoła odmienny od tego znanego z mediów i wiodących tygodników opinii.
- “Sekret magika” Max Czornyj - Autor znany z ponurych thrillerów tym razem prezentuje kryminał… dla młodzieży. Grupa nastolatków na tropie porwanego psa.
- “Teraz tu jest nasz dom” Barbara Gawryluk - Oparta na faktach opowieść dla dzieci o rodzinie uchodźców z Doniecka. Ukraińskie dzieci w Polsce powoli uświadamiają sobie, że to tu będzie ich nowy dom, ale czy go pokochają?

Wszystkie powyższe książki znajdują się w zbiorach Biblioteki w Halinowie lub Filii w Okuniewie! Zapraszamy do wypożyczania!

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 4 wydarzeń w tym miesiącu

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 135

W poprzednim tygodniu: 162

W tym miesiącu: 473

W poprzednim miesiącu: 745

Wszystkich: 12795