Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |  
Biblioteka Publiczna Gminy Halinów

12 ciekawych książek z 2024 roku

Utworzono dnia 10.01.2025

Szanowni Czytelnicy,
rok 2024 dobiegł końca, czas zatem na podsumowania tego okresu. Co czytaliśmy? Co przykuwało naszą uwagę? Jakie książki zdobyły najważniejsze nagrody literackie? Oto subiektywna lista 12 ciekawych książek, o których głośno było w mijającym roku - dostępnych w naszej bibliotece!

- "Ostatni gasi światło" Richard Osman - książki księcia Harrego, Collen Hoover i właśnie Richarda Osmana trafiły do światowej czołówki bestellerów w mijajaycm roku. Richard Osman zdaje się nie zwalniać tempa prezentując kolejną część swojego cyklu kryminalnego o pensjonariuszach domu spokojnej starości, którzy rozwiązują zagadki detekywistyczne sprzed lat.
- "Chłopki" Joanna Kuciel-Frydryszak - herstoria polskiej wsi czy subiektywna wizja galicyjskiego piekła? Niezaleznie od opinii, trzeba przyznać, że mamy tu do czynienia z prawdziwym bestellerem. "Chłopki" od miesięcy cieszą się niesłabnącą popularnością i nic nie wskazuje na to żeby stan ten miał się szybko zmienić.
- "Raptularz" Urszula Kozioł - Nagroda Nike 2024. Tomik poezji poświęcony starości, odchodzeniu, miłości w... zaskakująco klasycznej formie. Wiersze dla wszystkich - od lat 20 do 120!
- "Idzie tu wielki chłopak" Grzegorz Bogdał - Nagroda Literacka Gdynia i Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - dwie ważne nagrody literackie dla jednej książki. Surrealistyczna, groteskowa wizja rzeczywistrością z rwaną narracją, napisana w oszczędny przemyslany sposób. 
- książki Han Kang - Literacki Nobel 2024 zaskoczył chyba wszystkich łącznie z samą autorką. Nagroda dobrze jednak wpisuje się we współczesne trendy czytelnicze i renesans popularności literatury azjatyckiej. W Bibliotece posiadamy książki: "Wegetarianka" i "Nie mówię żegnaj"
- "Atlas dziur i szczelin" Michał Książek - ile roślin żyje na ścianach Pałacu Kultury i Nauki? Które ptaki gniazdują na Placu Defilad? Czy centrum Warszawy to betonowa dżnugla, czy jednak można znaleźć tam życie? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w książce uhonorowanej Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy. 
- "Hanka opowieść o awansie" Maciej Jakubowiak - Nie da się ukryć, że Hanka podzieliła krytyków. Jedni zwracali uwagę na potrzebę poruszenia tematu awansu społecznego, inni wskazywali na wtórność wobec dzieł Ernaux i Eribona, ale czytelnicy udzielili książce kredytu zaufania.
- "Im mroczniej tym lepiej" Stephen King - mistrz horrorupowraca z pokaźnym tomem opowiadań, a w nim klasyczne nowele, miniatury i mini powieści!
- "Cukier" Bibiana Candia - w tym miejscu zamiast pojedynczego tytułu powinno pojawić się wydanictwo Artrage, którego wkładu w promocję literatur spoza kręgu anglojęzycznego nie sposób nie docenić. Zdecydowaliśmy się jednak na "Cukier" - krótką acz sugestywną powiesć historyczną o jednym z największych skandali w dziejach XIX-wiecznej Hiszpanii.
- "Rozdroże kruków" Andrzej Sapkowski - jeszcze w listopadzie wydawało się, że polskim bestsellerem minionego roku bedą "Chłopki", ale Geraltowi wystarczył miesiąc żeby pokazać kto rządzi na polskim rynku wydawniczym. Wielki powrót Wiedźmina i wielki sukces Andrzej Sapkowskiego. 
- "Wniebogłos" Aleksandra Tarnowska - polska wieś lat 70. oczami dziecka. Niezwykła opowieść o chłopcu, który marzył o śpiewaniu. Nagroda Fundacji im. Kościelskich dla powieści, która zjednała sobie większość krytyków.
- "Obóz zabaw" Justyna Kulikowska - drugi tom poetycki na naszej liście to przykład poezji eksperymentalnej: "W formie poematu z przypisami Kulikowska w nowy sposób mierzy się z tematyką i figurami towarzyszącymi jej pisarskiej drodze od samego początku: zaliczyć do nich można pamięć o doznanej przemocy, doświadczenie biedy i wykluczenia klasowego na poziomie jednostkowej biografii oraz poszukiwanie strategii walki z nimi, spośród których najważniejszą rolę pełni praca nad świadomością językową (od statusu regionalizmów po autotematyzm w pracy twórczej)" - tom uhonorowany Nagrodą Literacką Miasta Warszawy i Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Zapraszamy do lektury!

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2025 3 wydarzeń w tym miesiącu

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 88

W poprzednim tygodniu: 183

W tym miesiącu: 120

W poprzednim miesiącu: 895

Wszystkich: 20115