Szanowni Czytelnicy,
rok 2024 dobiegł końca, czas zatem na podsumowania tego okresu. Co czytaliśmy? Co przykuwało naszą uwagę? Jakie książki zdobyły najważniejsze nagrody literackie? Oto subiektywna lista 12 ciekawych książek, o których głośno było w mijającym roku - dostępnych w naszej bibliotece!
- "Ostatni gasi światło" Richard Osman - książki księcia Harrego, Collen Hoover i właśnie Richarda Osmana trafiły do światowej czołówki bestellerów w mijajaycm roku. Richard Osman zdaje się nie zwalniać tempa prezentując kolejną część swojego cyklu kryminalnego o pensjonariuszach domu spokojnej starości, którzy rozwiązują zagadki detekywistyczne sprzed lat.
- "Chłopki" Joanna Kuciel-Frydryszak - herstoria polskiej wsi czy subiektywna wizja galicyjskiego piekła? Niezaleznie od opinii, trzeba przyznać, że mamy tu do czynienia z prawdziwym bestellerem. "Chłopki" od miesięcy cieszą się niesłabnącą popularnością i nic nie wskazuje na to żeby stan ten miał się szybko zmienić.
- "Raptularz" Urszula Kozioł - Nagroda Nike 2024. Tomik poezji poświęcony starości, odchodzeniu, miłości w... zaskakująco klasycznej formie. Wiersze dla wszystkich - od lat 20 do 120!
- "Idzie tu wielki chłopak" Grzegorz Bogdał - Nagroda Literacka Gdynia i Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - dwie ważne nagrody literackie dla jednej książki. Surrealistyczna, groteskowa wizja rzeczywistrością z rwaną narracją, napisana w oszczędny przemyslany sposób.
- książki Han Kang - Literacki Nobel 2024 zaskoczył chyba wszystkich łącznie z samą autorką. Nagroda dobrze jednak wpisuje się we współczesne trendy czytelnicze i renesans popularności literatury azjatyckiej. W Bibliotece posiadamy książki: "Wegetarianka" i "Nie mówię żegnaj"
- "Atlas dziur i szczelin" Michał Książek - ile roślin żyje na ścianach Pałacu Kultury i Nauki? Które ptaki gniazdują na Placu Defilad? Czy centrum Warszawy to betonowa dżnugla, czy jednak można znaleźć tam życie? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w książce uhonorowanej Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.
- "Hanka opowieść o awansie" Maciej Jakubowiak - Nie da się ukryć, że Hanka podzieliła krytyków. Jedni zwracali uwagę na potrzebę poruszenia tematu awansu społecznego, inni wskazywali na wtórność wobec dzieł Ernaux i Eribona, ale czytelnicy udzielili książce kredytu zaufania.
- "Im mroczniej tym lepiej" Stephen King - mistrz horrorupowraca z pokaźnym tomem opowiadań, a w nim klasyczne nowele, miniatury i mini powieści!
- "Cukier" Bibiana Candia - w tym miejscu zamiast pojedynczego tytułu powinno pojawić się wydanictwo Artrage, którego wkładu w promocję literatur spoza kręgu anglojęzycznego nie sposób nie docenić. Zdecydowaliśmy się jednak na "Cukier" - krótką acz sugestywną powiesć historyczną o jednym z największych skandali w dziejach XIX-wiecznej Hiszpanii.
- "Rozdroże kruków" Andrzej Sapkowski - jeszcze w listopadzie wydawało się, że polskim bestsellerem minionego roku bedą "Chłopki", ale Geraltowi wystarczył miesiąc żeby pokazać kto rządzi na polskim rynku wydawniczym. Wielki powrót Wiedźmina i wielki sukces Andrzej Sapkowskiego.
- "Wniebogłos" Aleksandra Tarnowska - polska wieś lat 70. oczami dziecka. Niezwykła opowieść o chłopcu, który marzył o śpiewaniu. Nagroda Fundacji im. Kościelskich dla powieści, która zjednała sobie większość krytyków.
- "Obóz zabaw" Justyna Kulikowska - drugi tom poetycki na naszej liście to przykład poezji eksperymentalnej: "W formie poematu z przypisami Kulikowska w nowy sposób mierzy się z tematyką i figurami towarzyszącymi jej pisarskiej drodze od samego początku: zaliczyć do nich można pamięć o doznanej przemocy, doświadczenie biedy i wykluczenia klasowego na poziomie jednostkowej biografii oraz poszukiwanie strategii walki z nimi, spośród których najważniejszą rolę pełni praca nad świadomością językową (od statusu regionalizmów po autotematyzm w pracy twórczej)" - tom uhonorowany Nagrodą Literacką Miasta Warszawy i Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
Zapraszamy do lektury!
12 ciekawych książek z 2024 roku
Utworzono dnia 10.01.2025